Підпорядкованість
Управління освіти і науки Чернігівської обласної державної адміністрації
Юридична адреса
14000, м. Чернігів, вул. Івана Мазепи, 4а
Створення
Рішення про створення закладу прийнято у ході реалізації обласної цільової соціальної Програми розвитку позашкільної освіти та підтримки обдарованої молоді на період до 2015 року 30 вересня 2011 року п’ятою сесією шостого скликання Чернігівської обласної ради.
Заклад розпочав діяльність 4 січня 2012 року.
Характеристика діяльності
Основним напрямом діяльності Чернігівської МАН учнівської молоді є дослідницько-експериментальний, що передбачає залучення вихованців (учнів, слухачів) до науково-дослідницької, експериментальної, конструкторської та винахідницької роботи в різних галузях науки, техніки, культури і мистецтва, а також виявлення, розвиток і підтримку обдарованої молоді, створення умов для її творчої реалізації та розширення наукового світогляду, організації змістовного дозвілля.
Щорічно в закладі функціонує за напрямами 12 структурних наукових відділень Малої академії наук України понад 70 гуртків, більшість з яких працюють на базі закладів освіти області, з якими укладено договори про співпрацю. Освітній процес в гуртках здійснюється за принципами гуманізації, єдності загальнолюдських і національних цінностей, демократизації, науковості і системності, безперервності, наступності та інтеграції, багатоукладності і варіативності, добровільності й доступності, самостійності й активності особистості, практичної спрямованості.
Головне завдання педагогічного колективу полягає в допомозі дітям реалізувати здібності та творчий потенціал і створити простір безпеки, дати можливість відкритого доступу до якісної позашкільної освіти дослідницько-експериментального напряму.
До роботи керівниками гуртків залучено найкращих педагогів і науковців закладів освіти області, які спрямовують свою діяльність на забезпечення потреб у творчій самореалізації учасників освітнього процесу, здобуття наукових знань, умінь та навичок за інтересами та вибором.
Здобувачі освіти мають можливість працювати за обраною відповідно до індивідуальних інтересів науковою проблемою, консультуватися з науковцями, а також поглиблювати свої знання з однієї чи кількох галузей науки. Особлива увага в діяльності гуртків приділяється реалізації якісного науково-методичного і педагогічного супроводу розвитку наукових талантів і обдарувань здобувачів освіти, пошуку нових форм роботи з юними інтелектуалами та розширенню спектра наукових досліджень гуртківців. Зміст програм дослідницько-експериментального напряму, за якими працюють гуртки, визначається метою формування компетентностей особистості.
Невід’ємною складовою освітнього процесу в закладі є виховний процес, який ґрунтувався на загальнолюдських і культурних цінностях Українського народу, цінностях громадянського (вільного демократичного) суспільства, принципах верховенства права, дотримання прав і свобод людини й громадянина тощо. Виховна робота з гуртківцями спрямована на забезпечення виховання учнівської молоді в дусі патріотизму, глибокого розуміння історії свого народу, національної ідентичності та самобутності. Здобувачі освіти закладу активно залучаються до участі в заходах з національно-патріотичного виховання.
З метою реалізації основних принципів Концепції національно-патріотичного виховання в Чернігівській МАН учнівської молоді створено мережу гуртків громадянсько-патріотичного спрямування, в яких щорічно понад 500 здобувачів освіти закладів загальної середньої освіти області поглиблено вивчають процеси та явища історії України, формують пізнавальну, практичну, творчу і соціальну компетентності, необхідні для проведення самостійних історичних досліджень.
З питань організації науково-дослідницької діяльності з обдарованою учнівською молоддю області в закладі працює постійно діючий консультаційний пункт методичної служби
Заклад є організатором проведення обласних етапів Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України, Всеукраїнського конкурсу молодіжних науково-технічних проєктів «InventorUA» та співорганізатором щорічного проведення Чернігівської обласної історико-краєзнавчої конференції учнівської молоді, Природничої конференції учнівської молоді «Формування науково-дослідницьких навичок шляхом створення освітньо-розвивального середовища та інтенсивного інтелектуального спілкування», Міжнародної науково-практичної конференції «Новітні технології сучасного суспільства» й обласної мовно-літературної конференції учнівської молоді.
Протягом 2012-2023 років 2763 учні-члени Чернігівського територіального відділення МАН України презентували свої дослідницькі проєкти на ІІ (обласному) етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України, а 265 з них стали переможцями фінального етапу конкурсу-захисту, 22 – лауреатами стипендії Президента України.